پردیس سبز نادی مجری انواع روف گاردن مطابق با اصول فنی و مهندسی و طراحی فضای سبز با سابقه ای 30 ساله در زمینه خدمات فضای سبز می باشد. در ادامه به معرفی روف گاردن، انواع پوشش و قیمت روف گاردن می پردازیم تا شما بهتر با مجموعه ما آشنا شوید.

روف گاردن چیست؟

در قدم اول بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که روف گاردن یعنی چه ؟ روف گاردن به انگلیسی Roofgarden است، روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام، بام سبز، گاردن روف در واقع فضای سبزی است که بر روی سقف پشت بام، حیاط و… اجرا شود. در واقع روف گاردن بر روی سطوح بالای ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی با اهداف مختلف طراحی خواهد شد.

در حقیقت روف گاردن ساده می تواند از قرار دادن چند گلدان بر روی بام شروع شده تا اجرای روف گاردن لاکچری ، انتخاب نوع روف گاردن علاوه بر سلیقه تا حد زیادی به شرایط مختلفی از جمله نوع سازه، میزان بار ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه و… بستگی خواهد داشت.

مزایای روف گاردن چیست؟

 • عایق صوتی و عایق حرارتی
 • حفظ رطوبت
 • افزایش سلامتی
 • کاهش سر و صدا
 • مدیریت سیلاب ها
 • کاهش دود و آلودگی هوا
 • افزایش طول عمر ساختمان

 • بالا رفتن ارزش و قیمت ملک
 • کاهش اثرات باران های اسیدی
 • بهبود روحیه و کاهش استرس افراد
 • جلوگیری از سرازیر شدن فاضلاب ها
 • زیباتر شدن ساختمان ها و چهره ی شهر

 • کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان

 • تبدیل فضایی بی استفاده به محلی برای دورهمی و استراحت

جهت اطلاع از قیمت روف گاردن و مشاوره رایگان

با شماره 02122265014 تماس بگیرید.

تماس با ما

انواع روف گاردن

معمولا باغ هایی که برای اجرای بام سبز طراحی می شوند، شامل انواع ذیل می باشند:

 • باغ های گسترده روف گاردن
 • باغ های فشرده روف گاردن
 • باغ های نیمه فشرده روف گاردن

درخواست پروژه روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان و انواع پوشش روف گاردن باید با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه انتخاب شوند. لازم است برای انتخاب گل و گیاهان مناسب روف گاردن به نکاتی از جمله حساسیت گیاه به باد، نیاز به نور، نیاز به آب، ریشه دوانی گیاه، عمق خاک مورد نیاز گیاه، هرس و تغذیه گیاه، مراقبت و نگهداری از گیاهان روف گاردن، دوام گیاه در دماهای مختلف توجه داشته باشید. مناسب ترین و بهترین گیاهان برای روف گاردن در ذیل آورده شده است:

گیاهان مناسب برای سطح خاک

از این گیاهان می توان برای پوشش سطح خاک استفاده کرد. توجه داشته باشید که این گیاهان نباید ارتفاع زیادی داشته باشند در عوض باید به سرعت رشد کنند. این گونه از گیاهان رنگ های متنوعی دارند و با شرایط مختلف آب و هوایی سازگاری دارند. می توانید از گل و گیاهانی مانند یال اسبی، ناز ژاپنی، لیزوماکیا و… بدین منظور استفاده نمایید.

گیاهان مناسب برای لبه های پشت بام

بهترین گل و گیاهانی که می توانید برای لبه ی پشت بام یا دیوار سبز روف گاردن استفاده کنید گیاهان پیچ و بالا رونده می باشند. در واقع این گروه از گیاهان به جهت تزئین و طراحی بام سبز یا دیوار سبز بسیار مناسب هستند. از جمله بهترین گیاهان بالا رونده می توان به انواع پیچ ها، پیچ گلیسین و پیچ امین الدوله اشاره کرد.

گیاهان رونده به خوبی در هر شرایطی رشد خواهند کرد. لازم به ذکر است این گیاهان به صورت طولی رشد می کنند و به همین دلیل برای روف گاردن مناسب هستند.

گیاهان همیشه سبز برای روف گاردن

یکی دیگر از بهترین انواع گل و گیاه برای بام سبز گیاهان همیشه سبز و دائمی هستند. این گروه از گیاهان مقاومت بالایی دارند و باعث می شوند روف گاردن در تمام طول سال طراوات و شادابی داشته باشد. بهترین گیاهان همیشه سبز برای روف گاردن گیاهان سوزنی برگ مانند کامیس پاریس هستند.

گل و گیاهان معطر برای روف گاردن

گروه دیگری از گیاهان که برای روف گاردن استفاده می شوند گل  گیاهان معطر و خوشبو هستند. این گیاهان با بوی خوشی که دارند محیط را عطرآگین خواهند کرد. به همین دلیل روف گاردن به محل مناسبی برای استراحت تبدیل خواهد شد.

از جمله بهترین گل و گیاهان عطری و خوشبو می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

آویشن باغی

این گیاه تا چند سانتی متر رشد کرده و در گروه گیاهان دارویی است. آویشن تحمل زیادی در برابر کم آبی و خشکسالی خواهد داشت.

پونه کوهی

پونه کوهی یا مرزنجوش وحشی گیاهی است که در حدود 10 تا 12 سانتی متر رشد خواهد کرد.

سنگ مناسب روف گاردن

بهترین سنگ برای باغ سبز یا روف گاردن، سنگ های طبیعی هستند که در برابر عوامل محیطی مقاومت زیادی دارند. توجه داشته باشید که استفاده از سنگ های طبیعی باعث افزایش جلوه ی باغ خواهد شد. سنگ استفاده شده در بام سبز باید شرایط و ویژگی های خاصی داشته باشد. و نمیتوان از تمامی سنگ های موجود در پروژه های ساختمانی در روف گاردن استفاده کرد. سنگ مناسب روف گاردن باید شرایط ذیل را داشته باشد:

سنگفرش روف گاردن

1- مقاوم در برابر عوامل محیطی

سنگ استفاده شده در روف گاردن باید در برابر تمامی عوامل محیطی مقاومت داشته باشد. از آنجایی که سنگ ها در معرض هوای آزاد قرار دارند باید در برابر نور خورشید، سرما، گرما، باد، برف و باران کاملا مقاوم باشند. چنانچه سنگ ها مقاومت کافی در برابر عوامل محیطی نداشته باشند به زودی از بین خواهند رفت.

توجه داشته باشید که سنگ های روف گاردن باید نسبت به رطوبت مقاوم بوده و جذب آب پایینی داشته باشند. علاوه بر این نباید سطح سنگ ها لغزنده باشد.

2- دارا بودن طرح و رنگ زیبا

سنگ روف گاردن باید رنگ و طرح جذابی داشته باشد. بهتر است که تم سنگ روف گاردن با توجه به دیگر المان ها انتخاب شود. ترکیب چوب و سنگ به عنوان بهترین طراحی روف گاردن به شمار می آید. لذا گروه پردیس سبز نادی به هارمونی کفپوش روف گاردن نیز توجه ویژه ای دارند.

3- ابعاد مناسب

سنگ روف گاردن باید اندازه و ابعاد مناسبی داشته باشد. معمولا سنگ های مناسب روف گاردن در ابعاد 30*30 یا 40*40 موجود هستند. سنگ های روف گاردن در این ابعاد احتمال شکستگی کمی خواهند داشت.

روف گاردن لاکچری

اگر طرفدار روف گاردن های شیک و لاکچری هستید باید بدانید معمولا روف گاردن لاکچری به سبک های ذیل اجرا می شوند:

روف گاردن لاکچری به سبک ژاپنی

در روف گاردن های لاکچری به این سبک از چوب و سنگ برای کفپوش استفاده می شود. همچنین نورگیرها باید با پلکسی شفاف پوشانده شده و با چوب قاب بندی شوند.

روف گاردن لاکچری به سبک جنگل

ایجاد جنگل در بام سبز بهترین ایده برای محیط خانه یا ساختمان است. یک پرچین ایجاد کنید. به کار بردن درختچه هایی با شاخه های بلند و ترکیب آن با بوته های متوسط یک جنگل کوچک و لاکچری در بام ایجاد خواهد کرد.

می توانید از ایده های ذیل به منظور اجرای روف گاردن لاکچری استفاده کنید:

بلوک های نور مصنوعی

یکی از مهمترین المان های اجرای یک روف گاردن لاکچری نورپردازی مصنوعی می باشد. استفاده از نورپردازی در داخل فضای سبز و گلدان ها ایده ی جذابی برای روف گاردن خواهد بود.

استفاده از المان آتش

آتش به عنوان یک منبع گرما برای دورهمی های دوستانه بسیار می تواند بسیار جذاب باشد. توصیه می کنیم از آتش به همراه سنگ برای روف گاردن لاکچری استفاده کنید.

ساخت آبنما

ایجاد یک آبنما در وسط روف گاردن یک ایده ی بسیار جذاب برای بام سبز لاکچری است. با این روش علاوه بر زیبایی روف گاردن حس آرامش در فضای سبز بیش تر احساس خواهد شد.

روف گاردن ارزان قیمت

با توجه به بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز، بسیاری از افراد قادر به اجرای فضای سبز بر روی بام خود نیستند. اگر شما هم بودجه ی کمی دارید می توانید از روش های مختلفی برای ایجاد یک روف گاردن ارزان و ساده استفاده نمایید.

البته باید توجه داشته باشید که برای ایجاد یک روف گاردن ارزان باید به استانداردها توجه داشته باشید و طبق اصول و قواعد پیش بروید. می توانید از ایده های ذیل به جهت طراحی یک روف گاردن ارزان استفاده نمایید.

استفاده از سایه بام

یکی از روش هایی که می توانید با کمک آن در هزینه ها صرفه جویی کنید، استفاده از سایه بام به جای آلاچیق می باشد. برای ایجاد فضایی به جهت دورهمی ها که به دور از نور خورشید هم باشد می توانید از سایه بام های چتری استفاده کنید.

آبیاری دستی

برای کاهش هزینه ها می توانید به جای دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی از آبیاری دستی استفاده نمایید. قطعا آبیاری اتوماتیک هزینه ی بیش تری خواهد داشت.

چمن مصنوعی

اگر به دنبال ایده ای جذاب برای کفپوش روف گاردن خود هستید حتما از چمن های مصنوعی استفاده نمایید. چمن مصنوعی مقرون به صرفه بوده، وزن کمی دارد و به راحتی می توان آن را شست یا جابه جا کرد.

مبلمان ساده

یکی دیگر از المان های روف گاردن استفاده از مبلمان است. در صورتی که هزینه ی کافی برای خرید مبلمان را ندارید می توانید از نیمکت های ساده یا مبلمان دست دوم بدین منظور استفاده کنید.

گل و گیاهان ارزان

می توانید از گل و گیاهان ارزان که نیاز به مراقبت کمی دارند برای روف گاردن ارزان استفاده کنید. گیاهان همیشه سبز و مقاوم مانند کامیس پاریس گزینه ی مناسبی هستنند. همچنین می توانید با کاشت گیاهان معطر و دارویی علاوه بر زیباتر شدن فضای روف گاردن از خواص دارویی آن ها نیز بهره ببرید.

محدود کردن سطح روف گاردن

برای کاهش هزینه ها بهتر است مساحت روف گاردن را محدود کنید. همانطور که می دانید هزینه ی ساخت و اجرای روف گاردن با بالا رفتن متراژ افزایش خواهد یافت. پس بهتر است سطح کمتری را برای ایجاد فضای سبز در نظر بگیرید.

فلاورباکس

یکی از روش های ساده و جذاب به منظور ایجاد یک روف گاردن ارزان قیمت استفاده از فلاورباکس ها می باشد. شما می توانید از انواع جعبه های بی استفاده و بازیافتی ، جعبه های چوبی و پلاستیکی به منظور کاشت گل و گیاهان استفاده نمایید.

قیمت روف گاردن

هزینه روف گاردن به عوامل مختلفی از جمله متراژ، نوع گل و گیاهان، مراقبت از فضای سبز، سیستم آبیاری، نوع روف گاردن، تجهیزات، نوع کف، زیرسازی و… بستگی خواهد داشت. بطور کلی نمی توان قیمت دقیقی برای روف گاردن تعیین کرد.

روف گاردن در تهران

از آنجایی که اجرای روف گاردن کاری تخصصی است لازم است حتما به مراکز معتبر و با تجربه به جهت طراحی و اجرای روف گاردن مراجعه کنید. مجموعه ی پردیس سبز نادی آماده ی اجرای روف گاردن در تهران و دیگر مناطق با قیمتی مناسب و به صورت حرفه ای می باشد.