از مهم ترین و با کیفیت ترین گلهای باغچه ای همیشه سبز می توان به آیلکس، درختچه همیشه‌سبز،معرفی درختچه زرشک زینتی، میخک هندی همیشه‌سبز، درختچه همیشه‌سبز سرخدار، معرفی درختچه برگ بو، اکالیپتوس، درختچه کاملیا، آکوبا درختچه همیشه‌سبز، درختچه همیشه‌سبز پیرانکا، آلاگنوس، درختچه زیتون اشاره کرد. این موارد بهترین ها برای طراحی فضای سبز هستند

آیلکس، درختچه همیشه‌سبز

اولین گل باغچه ای چهار فصل آیکلس است. آیلکس، این درختچه همیشه‌سبز، با میوه‌های سرخ‌رنگ خود که همواره چشم‌نواز هستند، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. این گیاه دوستدار هوای خنک و مرطوب و علاقه‌مند به سایه است. برگ‌های دندانه‌دار آن در کنار میوه‌های قرمز، ترکیب جذابی را به وجود می‌آورد که نه تنها برای انسان‌ها، بلکه برای پرندگان نیز جذابیت دارد.

معرفی درختچه زرشک زینتی

یکی از گلهای باغچه ای همیشه سبز زرشک زینتی می باشد. زرشک زینتی، یک گیاه بوته‌ای است که با شاخ و برگ متراکم و ظاهری گرد شناخته می‌شود. ساقه‌های این گیاه پر از خارهای تیز هستند و میوه‌های زرشکی آن از گل‌های زرد کوچکی که روی گیاه می‌رویند، شکل می‌گیرند.

این گیاه مقاوم توانایی رشد در هر نوع آب‌وهوا را دارد و می‌تواند در شرایط سرد هم سالم بماند. کاشت این گیاه در کنار دیگر درختچه‌های همیشه‌سبز می‌تواند زیبایی چشمگیری به محیط ببخشد.

میخک هندی همیشه‌سبز

میخک هندی، گل چهار فصل برای بالکن است. با برگ‌های سبز تیره و حاشیه زرد خود، بومی کشور استرالیاست. این درختچه زیبا به نور علاقه دارد اما نور مستقیم را تحمل نمی‌کند، چرا که باعث سوختگی و ریزش برگ‌هایش می‌شود.

دمای مناسب برای رشد آن بین 4 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. هرس این گیاه باید پیش از بهار انجام شود تا شاخه‌های اضافی حذف شوند. هرس صحیح و به‌موقع می‌تواند شکل‌های زیبایی از این گیاه به نمایش بگذارد.

این گیاه زیبا و مقاوم به‌راحتی هرس می‌شود. با هرس صحیح و به‌موقع، می‌توان آن را به گیاهی تزئینی و دل‌نشین تبدیل کرد. این گیاه عمدتاً در فضاهای باز کاشته می‌شود و به کود مرغی علاقه دارد. بهتر است کوددهی در فصل زمستان انجام شود.

گلهای باغچه ای همیشه سبز

درختچه همیشه‌سبز پیرانکا

یکی از خفن ترین گلهای باغچه ای همیشه سبز پیرانکا است. پیرانکا، این درختچه مقاوم و زیبا، بومی شرق آسیا است. در نیمه اول سال با گل‌های سفید خود و در نیمه دوم سال با میوه‌های قرمز آلبالویی خودنمایی می‌کند.

ساقه‌های آن دارای خارهای بسیار تیزی هستند که مانع نزدیک شدن هر کسی می‌شوند. ترکیب رنگ قرمز میوه‌ها و سبزی برگ‌ها نه‌تنها برای انسان‌ها، بلکه برای پرندگان نیز بسیار جذاب است.

آلاگنوس

آلاگنوس، گیاهی آسیایی است که به هوای بهاری و معتدل علاقه دارد، اما می‌تواند در دماهای مختلف نیز دوام بیاورد. این گیاه بسیار مقاوم است و حتی در هوای گرم و خشک نیز رشد می‌کند. به دلیل شباهت برگ‌هایش به درخت سنجد، به گیاه سنجدی نیز معروف است.

اگر به دنبال گلهای باغچه ای چند ساله هستید، آلاگنوس می تواند گزینه خوبی باشد. شما می توانید در بهار آلاگنوس را در بالا پشت بام خود بگدارید و یک روف گاردن عالی بسازید.

درختچه زیتون

زیتون، این گیاه مقاوم، قادر است در هر نوع آب‌وهوایی رشد کند و در مناطق مرطوب یا گرم و خشک به‌خوبی پرورش یابد. بومی کشور یونان است و به‌نوعی نماد این کشور محسوب می‌شود. زیتون دارای دو نوع نر و ماده است. یکی از پرسودترین گل برای پرورش در منزل درختچه زیتون است.

گلهای باغچه ای همیشه سبز

درختچه همیشه‌سبز سرخدار

درختچه همیشه‌سبز سرخدار می‌تواند منظره‌ای چشم‌نواز و زیبا ایجاد کند. علاوه بر زیبایی ظاهری، چوب باکیفیتی نیز دارد که در معرق‌کاری کاربرد فراوانی دارد. این گیاه بومی شمال کشور است و به‌عنوان یک درختچه همیشه‌سبز، مقاوم و زیبا شناخته می‌شود.

معرفی درختچه برگ بو

اگر این سوال برایتان پیش می آید که در باغچه حیاط چه بکاریم برگ مو عالی است. درختچه برگ بو که برگ‌های معطر آن در برخی ترشی‌جات و خوراک‌ها استفاده می‌شود، یک گیاه خوشبوکننده، مقاوم و زیباست. این گیاه بومی آمریکای جنوبی بوده و بیشتر در فضاهای باز کاشته می‌شود، زیبایی‌بخش پارک‌ها و معابر عمومی است.

اکالیپتوس

اکالیپتوس، درختچه همیشه‌سبز دافع حشرات، معمولاً در کنار پنجره‌ها و پارک‌ها کاشته می‌شود. این گیاه بومی استرالیا است و هوای گرم و مرطوب را دوست دارد.

درختچه کاملیا

کاملیا از درختچه گلهای دائمی باغچه است. این گیاه نورپسند، به دمای 13 تا 21 درجه سانتی‌گراد علاقه دارد. بومی کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین و کره است و دارای گل‌های سفید، صورتی و گاه قرمز است که در کنار برگ‌های سبز تیره‌اش جلوه‌ای دوچندان پیدا می‌کنند. در فصول بهار و پاییز باید هفته‌ای دو بار آبیاری شود، در حالی که در تابستان یک بار در هفته کافی است.

گلهای باغچه ای همیشه سبز

آکوبا، درختچه همیشه‌سبز

آکوبا نمونه ای از گلهایی که همه فصل گل میدهند، است. درختچه‌ای مقاوم و زیبا، بومی ژاپن و تایوان است. این گیاه به دلیل مقاومت بالا و توانایی رشد در شرایط آب‌وهوایی مختلف، جایگاه ویژه‌ای در بین درختچه‌های همیشه‌سبز پیدا کرده است.

آکوبا عاشق رطوبت است و خاک غنی به رشد بهتر آن کمک می‌کند. برگ‌های سبز آن با رگه‌های زرد و میوه‌های قرمزرنگ که طعمی خوشایند دارند، ترکیبی جذاب ایجاد می‌کنند.

رنگ‌بندی درختچه آکوبا

آکوبا به عنوان گیاه سه رنگ شناخته می‌شود، زیرا در فصول بهار، تابستان و پاییز تغییر رنگ می‌دهد. این ویژگی آن را برای مرزبندی در پارک‌ها و معابر عمومی ایده‌آل می‌کند.

نام دیگر این گیاه فوتینیا است و به دلیل عمر طولانی و دوست‌داشتن آفتاب، همواره نظرها را به سوی خود جلب می‌کند.